ציורי ילדים

  פרויקט הנגשת חקירות לאנשים עם מוגבלות תקשורתית מורכבת בעזרת תקשורת תומכת חלופית (תת"ח)

  בשיתוף "ג'וינט"-ישראל; "אשלים"; משרד הרווחה והשירותים החברתיים, השירות לחקירות ילדים וחקירות מיוחדות ואגפי הנכויות; משרד החינוך - האגף לחינוך מיוחד, שפ"י (שירות פסיכולוגי ייעוצי); המוסד לביטוח לאומי; עמותת "אייזק ישראל"; משרד המשפטים - פרקליטות המדינה; משטרת ישראל

  בשנת 2005 נחקק "חוק הליכי חקירה והֶעָדָה (התאמה לאנשים עם מוגבלות שכלית או נפשית)". החוק ותקנות נגישות לשירות, שנכנסו לתוקף בסוף 2013, מסדירים את דרכי ההנגשה של הליך החקירה וההעדה של אנשים עם מוגבלות. בעקבות זאת, השירות לחקירות ילדים במשרד הרווחה והשירותים החברתיים קיבל לאחריותו חקירת אנשים עם מוגבלות שכלית ויצר מערך של חוקרים מיוחדים שהוכשרו לחקור אוכלוסייה זו (בכל הגילים). יש לציין כי 1.4% מתוך האוכלוסייה הכללית אינם מסוגלים לתקשר בעזרת דיבור ויש צורך ליצור כלי שיאפשר הליך החקירה וההעדה עבורם.


  כדי לענות על צורך זה פותחה ערכה  ממוחשבת וערכה מודפסת, המאפשרת לנחקר לספר את שאירע לו באמצעות לוח התקשורת האישי שלו, ובמידת הצורך בעזרת שימוש בסמלים נוספים המותאמים לעולמות התוכן של הנפגע. לצורך חקירה מסוג זה נעזר החוקר המיוחד בקלינאי תקשורת המסייעים לו בתקשורת עם הנחקר בזמן חקירתו.
  בשנת 2013 נבנתה הערכה ומוחשבה על מנת שתהיה קבילה משפטית. הכלי שווק גם באמצעות סרטון מיוחד בשם "הזכות להשמיע קול" במסגרת מפגשים, ימי עיון וימי חשיפה לאנשי מקצוע מתחומי הרווחה, החינוך והבריאות. בשנת 2014 נערכה הכשרה לחוקרים נוספים, בפריסה ארצית, כדי שיכירו את אוכלוסיית המשתמשים בתת"ח וירכשו כלים לחקירה בשיתוף קלינאי תקשורת. כמו כן נערכה הכשרה ל-14 קלינאיות תקשורת בפריסה ארצית כדי שיחברו לחוקרים המיוחדים. הקלינאיות המוסמכות יהיו מקושרות למשרד הרווחה ויוכלו להצטרף כמנגישות חקירות. בינואר 2015 הסתיים תהליך ההכשרה והחיבור בין הדיסציפלינות השונות ונערך תרגול משותף של סימולציות של חקירה דרך "מרכז סימולציה רפואית" (מסר) בתל השומר. מכון חרוב מפעיל ומממן את הפרויקט.

   

  במהלך שנת 2015 נערכו קורסי הכשרה לכלל חוקרי הילדים והחוקרים המיוחדים בנושא של פישוט לשוני כצורך שעלה מהתוכנית להתמקצעות בנושא. במטרה לפעול גם במישור המניעתי ולדאוג שבמסגרות ידעו להכניס את התכנים בתחום הפגיעה ובתחום המיני ללוחות התקשורת נפתח בנובמבר 2015 קורס בחינוך מיני חברתי למשתמשי תת"ח. הקורס בהיקף של 30 ש"א ומשתתפים בו 25 אנשי מקצוע מתחום החינוך והרווחה.
  בשנה האחרונה הצטרפו החוקרים המיוחדים וקלינאיות התקשורת שהוכשרו במסגרת התוכנית לביצוע חקירות בפועל, מכון חרוב מלווה את תהליך החקירה ודואג להדרכה צמודה.


  הפרויקט הוצג עד כה בכנסים שונים: יום עיון של מכון חרוב בשיתוף עירית אשדוד בהשתתפות מאה אנשי מקצוע ממחלקות חינוך ורווחה להיכרות עם המיזם;
  כנס של "נציבות שוויון לאנשים בעלי מוגבלות"; כנס "חומש" (היחידה לשיקום באיגוד העובדים הסוציאליים); כנס "אייזק"; ובפורומים נוספים של אנשי מקצוע מתחומי החינוך, הרווחה והמשפט ובקרב משפחות משתמשי תת"ח. מטרות הכנסים, להעלות את המודעות לנושא ולהרחיב את מספר האיתורים, הדיווחים וההפניות לחקירה של אוכלוסייה זו. ואכן מורגשת עלייה במספר ההפניות לחקירות ובמתן קול לאוכלוסייה פגיעה זו.


  התכנית מלווה במחקר הערכה צמוד של אנשי אקדמיה מומחים בארץ ובעולם.

   

    לצפייה בסרט הסברה על ערכת התת"ח - הזכות להשמיע קול

   

  לתכניות לימוד וימי עיון הקשורים לפרוייקט ראו קישורים להלן:

   

  הצגת תכנית התת"ח בפני אנשי מקצוע רלוונטים

   

  השתלמות בחינוך מיני חברתי למשתמשי תקשורת חלופית תומכת

   

  הכשרה בפישוט לשוני לאנשים עם מוגבלות תקשורתית מורכבת מחוז חיפה והצפון 

   

  יום עיון: "יש עם מי לדבר" - בנושא סוגיות הנוגעות למניעת התעללות באמצעות חינוך מיני חברתי, וחקירה והעדה של אנשים עם מוגבלות תקשורתית מורכבת


   
   
  עבור לתוכן העמוד