ציורי ילדים

  קהילות חזקות בישראל


  היוזמה הנקראת "קהילות חזקות"(strong communities)  מבוססת על הסתכלות אקולוגית ומניחה כי מניעה יעילה של הזנחה והתעללות חייבת לעסוק ברמות השונות בחיי הילד ומשפחתו, שהרכיב המרכזי בהן הוא הקהילה. יוזמת קהילות חזקות נוצרה על מנת לקדם שינוי בתפיסות, באמונות ובהתנהגות ונועדה לבנות הרגשת קהילתיות ומסוגלות תוך התמקדות בארבעה מימדים מרכזיים: (א) יצירה של קהילה דואגת - חברי הקהילה יהיו קשובים ויענו על צורכיהם של חברי הקהילה; (ב) אוניברסליות -  לכל המשפחות בקהילה תהיה נגישות לשירותים  (ג) אופטימיות - חברי הקהילה יפעלו מתוך הבנה כי מעשיהם יעילים לקהילה ותורמים לטובת המשפחות בשכונה; (ד) הפעילויות יכוונו ליצירת נורמות של עזרה הדדית ושכנות טובה.
  בישראל מיושמת היוזמה בהובלת ד"ר כרמית כץ ופרופסור בלהה דודזון-ערד מבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל באוניברסיטת תל אביב. מכון חרוב הוא שותף מרכזי ביוזמה ותומך בה על כל היבטיה, החל מהכשרת הסטודנטים וכלה במחקר ובהערכה המלווה את העשייה בתוך השכונה. עוד חשוב לציין כי פרופ' גארי מלטון וד"ר ג'יל מקלייג, המובילים את יוזמת קהילות חזקות בארצות הברית, הם שותפים פעילים ומלאים ביישום היוזמה בישראל. הפיילוט בארץ נעשה בשותפות מינהל השירותים החברתיים של עיריית תל אביב ובשיתוף פעולה הדוק עם אגף דרום.
  נוסף לזאת נערכים האנשים המובילים את יוזמת קהילות חזקות לשותפות מלאה של תושבי השכונה. הגישה המשתפת היא בסיס העשייה, ולכן המהות לא נקבעה מראש, אלא נגזרת מציפיותיהם ומניסיונותיהם של תושבי השכונה והתכנים המרכזיים מתגלים תוך כדי העבודה עמם. היוזמה בנויה על הנכסים שבקהילה (מנהיגות, רשתות של קשרים, שירותים ומתקני תרבות) ובכוונתה לשמר ולהעצים את הקיים, לייסד מערכות יחסים בין המשפחות לבין עצמן ובין משפחות למוסדות בקהילה.
  לאחר שבשנה הראשונה נעשה מיפוי קהילתי רחב ומעמיק תוך ראיונות והעברת שאלונים להורים, מבוגרים, ילדים, בני נוער ובעלי תפקידים בשכונה, מתחילים בימים אלה שנת פעילות שניה בשכונת תל כביר (נווה עופר) בתל אביב. בשנה הקרובה מתוכננים מספר פרויקטים המכוונים להשגת יעדי היוזמה בהובלה של מאה ועשרים סטודנטים לתואר ראשון מבי"ס לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל באוניברסיטת תל אביב, יחד עם תושבי השכונה והעובדים הסוציאליים של מחלקת שער יפו.

  מבין הפרויקטים המתוכננים השנה:
  1) מועצת קהילות חזקות- פרויקט בו ילדים מכיתות ד-ו משתלבים בהתנדבות למען הורים וילדים בשכונה, מובילים פעילויות בנושאים מגוונים על מנת להגביר את המודעות לביטחונם של ילדים במרחבי השכונה.
  2) dream fields- פרויקט אשר מיועד להגברת מנהיגות של בני נוער בשכונה באמצעות אומנות ככלי לשינוי חברתי ושכונתי.
  3) מועדון ארוחת הבוקר - פרויקט המיועד להגברת המנהיגות של מבוגרים בשכונה והגדלת מעורבותם למען הורים וילדים.  מדובר בקבוצה של מבוגרים המזמינה הורים וילדים הנמצאים בבית בשעות הבוקר לזמן של יחד.
  ועוד פרויקטים רבים וטובים.


   

   
   
  עבור לתוכן העמוד