ציורי ילדים

  הכשרה לעובדות סוציאליות העובדות בכפרי הנוער של המנהל לחינוך התיישבותי

  אל כפרי הנוער מגיעים ילדים ובני נוער בסיכון שרבים מהם נפגעו מינית בתוך משפחתם והעובד הסוציאלי בארגון הוא איש המקצוע העיקרי שנותן מענה טיפולי לילדים ולנערים הזקוקים לסעד נפשי  אולם, למרות שהעבודה הסוציאלית בפנימיות היא תחום מומחיות ייחודי ומורכב, לא קיים באוניברסיטאות מסלול הכשרה מיוחד לתחום זה ולכן יש פער גדול בין דרישות התפקיד וצרכיו בפועל לבין ההכשרה של מסיימי האוניברסיטה. תכנית זו באה להכשיר את העובדים הסוציאליים בכפרי הנוער לטפל בילדים נפגעי התעללות השוהים בהם.

  עקב התפיסה המקצועית שטיפול בהתעללות במשפחה בכלל וטיפול בפגיעה מינית בפרט חייב להתבסס על תפיסה הוליסטית של חיי הנפגע, עסקה ההכשרה בכל מרכיבי חייו של הילד הנפגע: הפרטני - חדר הטיפולים, הקבוצתי - נפגעים אחרים והמסגרת הקבוצתית בה חי הנפגע והמערכתי תפיסת הפנימייה כמערכת אינטגרטיבית-אקולוגית אחת והתאמתה לתלמיד נפגע התעללות בכל המבנה ההיררכי  מהמנהל ומטה).

  טיפול פרטני: רכישת שיטת הטיפול  C.B.T, שהיא שיטת טיפול אפקטיבית ומוכחת לטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית.

  טיפול קבוצתי: רכישת כלים ומיומנויות מקצועיות להפעלת קבוצה הן למטופלים והן  לאנשי מקצוע ועמיתים

  טיפול מערכתי: הכשרת העובד הסוציאלי להתנהל, לייצג, לסנגר ולהיטיב למטופל בתוך המרחב הכללי של הפנימייה מול גורמי סמכות, עמיתים וחברת השווים. יצירת מרחב מוגן ושיח מקצועי אחיד, מובן ופתוח בין אנשי המקצוע והתלמידים במרחב הפנימיייתי.

   

  עבור לתוכן העמוד