כנס רופאים

בין התאריכים ה-3 וה-4 בדצמבר התקיים כנס רפואי בתחום איתור, מניעה וטיפול בילדים אשר עברו התעללות נפשית, פיזית ומינית בהשתתפותם של Richard Krugman ו-David Corwin - מרצים בעלי שם מארה"ב.

כנס זה הוקדש לדיון בסוגיות נבחרות הקשורות בהיבט הרפואי של התעללות והזנחת ילדים. התעללות והזנחת ילדים הינה תופעה שעלתה למודעות הציבורית כבר לפני 30 שנה, וגדלה מאוד במימדיה.

זו תופעה שקורבנותיה, אם הם אינם מאובחנים ומטופלים בשלבים מוקדמים של גילוייה, מתים או נשארים נכים גופנית, נפשית וחברתית. מבין מחלות הילדות הנפוצות היא זו הגורמת לשיעורי מוות גדולים ביותר ורק פגיעה מתאונות מתרחשת בשיעורים גדולים ממנה. ככל מחלה אחרת קיים מחולל מחלה שבמקרים שלפנינו הוא האדם ולא גורם אחר.

יחד עם זאת בישראל מרבית המערכות מתייחסות אל התופעה כאל בעיה חברתית ואילו תפקיד הרופא מסתכם באבחנה ודווח על מקרי ההתעללות וההזנחה. מטרת הכנס היא לעורר את המודעות לתופעת ההתעללות וההזנחה ולתפקידיו של הרופא במניעה, אבחנה, טיפול ומעקב.

בכנס השתתפו שני מרצים בכירים בעלי שיעור קומה מארה"ב: פרופסור ריצ'רד קרוגמן, דיקאן בית הספר לרפואה של דנבר בקולוראדו, לשעבר מנהל מכון C. Henry Kempe National Center for the Prevention and Treatment of Child Abuse and Neglect ועורך ראשי של כתב העת "Child Abuse and Neglect" וד"ר דויד קורווין, פסיכיאטר ילדים מיוטה, מהמובילים בתחום של התעללות והזנחה והשפעתם על נפש הקורבן.

ביום הראשון של הכנס התקיימו סדנאות לימודיות. ביום השני התקיים הכינוס המדעי, במסגרתו ניתנו הרצאות והתקיימו דיונים בנושאים שונים הקשורים להיבטים רפואיים של התעללות והזנחת ילדים.

לצפייה בכנס

לממצאים ראשונים מסקר שנערך בכנס

עבור לתוכן העמוד