יום עיון - "התשמע קולי?" תקשורת בונה בין המלווה לתלמיד

 

מחקרים מלמדים שילדים ובוגרים עם מוגבלות נפגעים ממכלול מצבי הפגיעה, גם במסגרת ההסעות למוסדות החינוך. אחוז הילדים שנחשף למצבי ניצול ואלימות גדול עד פי ארבעה עד חמישה ילדים ובוגרים ללא מוגבלות. לצד ריבוי מצבי סיכון ופגיעה יש בעיה קשה של תת-דיווח. נפגעים רבים אינם מאותרים ולפיכך אינם זוכים להתערבות מתאימה. ההסעות למסגרות החינוך הן מקום חשוב העלול להיות מסוכן לילדים עם מוגבלויות. לפיכך מכון חרוב רואה במלווי ההסעות, הפוגשים מדי יום ילדים ומתבגרים, קהל יעד חשוב בנושא.


על מנת להגביר את המוגנות של תלמידים עם מוגבלות, ובכך להפחית את מעשי האלימות, מומלץ להשית תכניות מניעה מערכתיות, שיעלו את המודעות לתופעת האלימות כלפי תלמידים עם מוגבלות, יגבירו את פעולות האיתור והדיווח ויקנו כלים להתערבות בזמן אירועים.

 

נושאי יום העיון כללו:
• "להיות מבוגר משמעותי" עבור ילדים בכלל ועבור ילדים עם מוגבלויות בפרט.
• סדנה בנושא תקשורת במציאות מורכבת: מלווה–תלמיד–הורה–מערכת החינוך, בשילוב סימולציות, בהשתתפות השחקנים והקהל.

יום עיון זה הוא תחילתה של תכנית למידה ארוכת טווח של מכון חרוב למלווי הסעות, שהחלה בנובמבר 2016 והשתתפו בה כ170 מלווי הסעות של עיריית חולון.

 

מרשמי המשתתפים
• היה יום פורה, מעניין ומאוד משמעותי! היה מרתק לראות את מלווי ההסעות, הרכב אנושי מגוון מבחינת גיל, תרבות והכשרה – משתתפים, שואלים, לומדים ומתנסים בסימולציות בנושא חשוב זה.
• אם מדברים על הגעה לעובדים בשטח, שרואים את הילדים מדי יום בצמתים המורכבים של היום, תחילת יום הלימודים וסיומו, זה קהל היעד!!
• התמלאנו גאווה לגבי משמעות התפקיד שלנו כמלווי הסעות, והחשיבות שלנו כלפי הילד.
• ערב מצוין, רלוונטי מאוד ומעשיר, חדר ללב וגייס אנשים.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד