ימי עיון אזוריים למערך להתפתחות הילד (מכונים ויחידות להתפתחות הילד)

בשיתוף: משרד הבריאות, המחלקה להתפתחות הילד והמחלקה לטיפול באלימות במשפחה בשירות הארצי לעבודה סוציאלית.
מרץ-דצמבר 2016

אלפי ילדים ובני נוער עם מוגבלות החיים בישראל נפגעים מדי שנה מהזנחה והתעללות גופנית, רגשית, פסיכולוגית ומינית. מחקרים מלמדים שקטינים עם מוגבלות חשופים להתעללות פי שלושה עד ארבעה בהשוואה לכלל  אוכלוסיית הילדים. למרות זאת, אנו עדים למיעוט דיווחים על התעללות ולמיעוט ענישה של פוגעים ומודעים לתסכול הרב בקרב אנשי המקצוע בהקשר זה.

המכונים והיחידות להתפתחות הילד, כמו גם המעונות השיקומיים, משמשים מקום מפגש של צוותי רפואה וצוותי מקצועות הבריאות עם ילדים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם. המפגש מאפשר זיהוי צרכים שונים של הילד ומשפחתו, למשל היכולת לזהות מצבים של סיכון להתעללות והזנחה. עם זאת, בקרב צוותים אלה דווקא, עולים קשיים רבים בדיווח על חשד לסיכון.


על מנת לסייע לצוותים, משרד הבריאות, המחלקה להתפתחות הילד והמחלקה לטיפול באלימות במשפחה בשירות הארצי לעבודה סוציאלית, בשיתוף מכון חרוב, יזמו ימי הכשרה לצוותים הרב-מקצועיים..

 

בשנת 2016, השתתפו כ-250 אנשי הצוותים הרב מקצועיים במערך התפתחות הילד הארצי ב 5 ימי הכשרה במחוזות: במחוז ירושלים ב-30 במרץ, במחוז דרום ב-13 באפריל, במחוז צפון ב-8 ביוני, במחוז חיפה ב-21 בספטמבר, במחוז מרכז ב-14 בדצמבר.


בפתח ימי העיון הוקרן הסרט "המלאכים של עומר". לאחר מכן ניתנו כמה הרצאות.


נושאי ההרצאות כללו: איתור וזיהוי ילדים עם מוגבלויות בחשד להתעללות; בין חובת הטיפול לחובת הדיווח – חסמים, קשיים ואתגרים; שיח ועבודה עם הורים וילדים סביב חשד להתעללות.
כמו כן ניתנה הרצאה בשילוב התנסות בסימולציות עם שחקני מסר (המרכז הארצי לסימולציה רפואית).
בסוף יום העיון נערך רב-שיח בנושא: "מענים בקהילה בחשד להתעללות בילדים", בהשתתפות נציגי מערכות הרווחה, הבריאות, השירותים הקהילתיים ואכיפת החוק. 

עבור לתוכן העמוד