יום עיון בנושא: ילדים וכתות

בשנים האחרונות נחשפו בישראל מספר פרשות קשות בהן התגלו יחידים ומשפחות שחיו ככת סגורה בה התרחשו לפי החשד פגיעות קשות בילדים. פרשות אלה העלו מחדש לשיח הציבורי את סוגיית פעילותן של כתות בישראל וההשלכה של תופעה זו על שלומם ורווחתם של ילדים.


תופעת הכתות היא תופעה מורכבת ורבת מימדים, שאין לגביה תמימות דעים והיא מעוררת אי הסכמות ופולמוס רחב בקרב אנשי מקצוע, אנשי אקדמיה, והציבור בכלל.


במהלך יום העיון יעלו לדיון סוגיות ושאלות שונות הנוגעות לכתות וילדים.
מהי כת ומהם מאפייניה? מה מקורה של תופעה זו ומהו הרקע לצמיחתן של כתות? מה מבדיל כת מהתארגנות חברתית חריגה, או מאמונות דתיות ורוחניות? מה מביא אנשים להצטרף לכת ולהתנתק מהעולם שבחוץ?


מנגד עולה גם השאלה – מהי הסכנה החברתית של הכללת כל קבוצה דתית או רוחנית חדשה ולא מוכרת לממסד, ככזו המעורבת בפעילות שלילית? האם יש להאשים או לרדוף קבוצות שלמות בשל תפיסת עולמן החריגה או בשל ההתנהגות החריגה של מנהיגן?


סוגייה מרכזית בה יתמקד יום העיון היא הקשר בין כתות לזכויותיהם ולרווחתם של ילדים. ילדים שוהים על פי רוב בכת שלא על פי בחירתם אלא מכורח ההחלטה של הוריהם, ועשויים להיות חשופים הן לנזקים עקיפים מעצם השהייה בכת, והן לנזקים ישירים שיכולים לבוא לידי ביטוי בצורה של דרכי חינוך בעייתיות, בעידוד לפעילויות שלילות (למשל, קיבוץ נדבות) ואף בהתעללות בילדים. מהם הנזקים והסכנות הפוטנציאליות שעשויות להתעורר ולהשפיע על חייהם של הילדים ועל עיצוב דמותם?


התופעה של כתות מעלה גם שאלות ודילמות משפטיות. האם צריך וראוי להפעיל התערבות משפטית או סוציאלית בכל מקרה של פעילות כתות? מהי תמונת המצב בארץ ובעולם בנושא זה?


ישנה חשיבות מיוחדת לדון גם בדרכי ההתערבות המתאימות והנכונות מבחינה סוציאלית, פסיכולוגית, משפטית ופלילית כאשר מטפלים בילדים ששהו בכתות פוגעניות. מיהם הגופים הצריכים להיות מעורבים בטיפול? מהן דרכי הטיפול שיש להפעיל במקרים אלה? כיצד צריך להתנהל שיתוף הפעולה בין הרשויות השונות בטיפול במקרים מעין אלה?


בכל אלה ובסוגיות ושאלות נוספות, יעסוק השנה יום העיון השנתי לזכרו של אהרן לנגרמן ז"ל.

 

לצפיה ביום העיון

 

להזמנה וסדר יום

עבור לתוכן העמוד