תסמונת התינוק המנוער

תופעת הטלטול או הניעור האלים של תינוקות היא תופעה מוכרת ברחבי העולם, ומוגדרת כ"תסמונת התינוק המנוער"  (Shaken Baby Syndrome). תסמונת זו מוכרת וידועה במדינות רבות בעולם, עם זאת הידע על התסמונת בארץ הוא דל, ומרבית ההורים ואנשי המקצוע לא היו מודעים מספיק לתסמונת, השלכותיה וחומרתה.
 
תסמונת התינוק המנוער היא מקבץ של סימנים וסימפטומים פיזיים, הנגרמים לתינוק כתוצאה מטלטולו המאסיבי והאלים, הגורם לפגיעה פנימית-מוחית קשה ואף למוות, זאת על-פי רוב בקרב תינוקות שגילם פחות משנה.
 
טלטול התינוק נעשה בדרך כלל כתגובה לבכי בלתי פוסק של התינוק, כתוצאה מתסכול או מתח של ההורה או המטפל, ובניסיון להשתיק את התינוק. התינוק בוכה בכי מתמשך, ההורה מבקש להרגיעו, אך באופן אימפולסיבי מתחיל לנער את התינוק בזעם.
 
לפי הערכתנו, בהתבסס על נתונים מארצות הברית, מדי שנה מתים בישראל כמה עשרות תינוקות מתחת לגיל שנה, ותינוקות רבים אחרים נפגעים וסובלים מנזקים בלתי הפיכים, כתוצאה מטלטול אלים על ידי הורה או מטפל. נתונים מארה"ב מלמדים כי מדי שנה מתים כ-2,000 תינוקות, ו- 50,000 נוספים נפצעים ונפגעים כתוצאה מתסמונת זו. מאחר ומדובר בהתנהגות אופיינית למצב ההורים ולגיל התינוקות, שאיננה תלוית מקום או תרבות, ניתן לשער כי בישראל יש כמה עשרות מקרי מוות בשנה מתסמונת זו.
 
ההורים או המטפלים, במרבית המקרים, אינם פועלים בכוונת זדון, אולם לטלטול התינוק יש השלכות הרסניות: בין 20 ל-25 אחוזים מהמקרים מסתיימים במותו של התינוק, במקרים אחרים עלול להיגרם לתינוק  נזק מוחי בלתי הפיך הבא לידי ביטוי בעיוורון או בנכות אחרת. ייתכן גם כי פגיעה שלא אובחנה ולא טופלה בזמן תבוא לידי ביטוי שנים מאוחר יותר כהפרעה מוטורית, התנהגותית או לימודית שמקורה לא ידוע.
 
לצפייה בכנס 

 

 

עבור לתוכן העמוד