ימי עיון משותפים למתנדבי שנת שירות בכפר הנוער העוגן הקהילתי ובמסגרת גרעין במדבר, ומתנדבי פרויקט שנת קהילה של אג'יק

מתנדבי שנת השירות בכפר הנוער העוגן הקהילתי ומתנדבי שנת קהילה של אגי'ק וגרעין במדבר עובדים עם ילדים ונוער בסיכון מבלי שקיבלו הכשרה או ידע בתחום. מכון חרוב מצא לנכון לקיים יום עיון כזה מתוך הכרה בחשיבות העבודה של מתנדבי שנת השירות בהיותם "דמות משמעותית" עבור אותם ילדים ונוער בסיכון.

 

בשנת 2015 התקיימו שני ימי עיון למתנדבים, כאשר יום העיון הראשון נערך עבור המתנדבים בשנה"ל תשע"ה ויום העיון השני נערך עבור המתנדבים בשנה"ל תשע"ו.

 

יום העיון הראשון שהתקיים במרס 2015 נפתח בהרצאה מפי פרופ' אשר בן אריה, על ילדים ונוער בסיכון בישראל בהמשך נערך פאנל בו חברי כל מסגרת הציגו את פעילותם. לאחר מכן שמעו חברי כל אחת מן המסגרות הרצאה/סדנא בנפרד בתחום מסוים בו ביקשו להרחיב את הידע. חברי העוגן הקהילתי עברו סדנא בנושא: "להיות דמות מיטיבה וחוויות חיים ככוח " - האם למי שנסיבות חייו מורכבות, ונמצא במצבי סיכון, יש סיכוי להצליח? מה מנבא הצלחה זו? כיצד אנו, יכולים להשפיע על מהלך והתפתחות מי שאנו עובדים עימו? איך נוכל להיות דמות מיטיבה ומה זה בכלל אומר??.

חברי אג'יק וגרעין במדבר שמעו הרצאה על "ילדים ובני נוער - עדים לאלימות והשפעתה". מגורים בבית בו הילד חשוף לאלימות, משפיעים מאוד על התפתחותו: על החיבור לרגשות; על היכולת לבטא מצוקות; על היכולת לבטא את צרכיו ועוד. נושא ההרצאה: "השפעות האלימות על נפש הילד, חשיבתו והתנהגותו".

בסיום יום העיון שמעו כולם עדות אישית מפי נערה בסיכון שבגרה והפכה למנטורית עבור נערים בסיכון. עם סיום התכנים המקצועיים של יום העיון נערכה סדנא לגיבוש ולחשיבה יצירתית וחווייתית.

 

יום העיון השני שנערך בדצמבר 2015 היה בסימן שילוב ושיתוף פעולה, כאשר התכנים הועברו לקבוצות היהודיות, הערביות והבדואיות בפורום אחד ללא פיצול לפי מסגרות. על מנת להנגיש ככל הניתן את התכנים לאוכלוסייה דוברת הערבית, נעשה שימוש בשירותי תרגום סימולטני.

יום העיון נפתח בהרצאה מפי פרופ' אשר בן אריה, על: "ילדים ונוער בסיכון בישראל" ו אחר כך נשמעה הרצאה מרתקת ושיח אישי עם הגב' ניצה סקולניק שסבלה במשך שנים מהתעללות, גילוי עריות  והזנחה, וכיום היא מאוד פעילה בתחום ומעודדת שיח ומודעות לנושאים כואבים אלה. בהמשך הוקרן סרט על חייה אז והיום, ועל המסע המרתק שעברה ועודנה עוברת בחייה.

לאחר תכני יום העיון המקצועיים, נערכה פעילות של תיאטרון פלייבק באר שבע שהייתה מאוד מוצלחת וחווייתית עבור המתנדבים מהמסגרות השונות. במסגרת הפעילות, שיתפו המתנדבים את הקהל בחוויות שונות שחוו בעבודתם  והשחקנים יחד עם המנחה ערכו שיקוף לחוויות אלה. . האירוע היה מאוד עוצמתי, מרגש, מצחיק ועצוב.

עבור לתוכן העמוד