ועדות מוגנות קהילתיות - תכנית למידה ליישובי הציונית הדתית

בשיתוף: מועצות אזוריות גוש עציון, בנימין, דרום הר חברון, נחל שורק, ורשויות נוספות באזור יהודה והשומרון
2015-2017


לא פעם מתמודדות קהילות קטנות ומגובשות עם חשד לפגיעה במשפחה או במרחב הציבורי. החשוד בפגיעה, כמו גם הנפגע, הם חברי הקהילה. מבחינה זו הפגיעה דומה מאוד לפגיעה בתוך המשפחה. אנשי הקהילה מחויבים לחוק, וככאלה חובתם וזכותם לפנות לסיוע חוקי ("חוק הנוער טיפול והשגחה" וחובת הדיווח). עם זאת לעתים החוקים לא חלים על המעשה המדווח, כגון: כשהפוגע אינו האפוטרופוס של הילד או כשאישה שנפגעה לא מעוניינת להתלונן על הפגיעה.


רוב יישובי הציונות הדתית במועצות האזוריות גוש עציון, בנימין, דרום הר חברון, נחל שורק, יהודה ושומרון הם יישובים קהילתיים קטנים, יש בהם חיי קהילה משותפים ובין חבריהם היכרות הדוקה. מדובר בקהילות סגורות שבהן הרב משמש כרועה רוחני, מורה דרך ופוסק הלכה ויש לו מקום מרכזי וחשוב בקהילה. בבואנו לסייע ביצירת מוגנות קהילתית יש צורך לתת את הדעת גם למאפיינים אלה.


תכנית הלימודים לוועדות מוגנות קהילתיות היא תכנית רב-שנתית. ועדות המוגנות מורכבות ממתנדבים מהקהילה: אנשי מקצוע ובעלי תפקידים שנבחרו על ידי חברי היישוב. מטרת התכנית היא לסייע לקהילה לקדם את מוגנות ילדי הקהילה מפני התעללות. התכנית מתחלקת לשני סוגי הכשרות: יום עיון, שבו נערך גיוס של המשתתפים, תכנית ההכשרה, ואחריה מפגשי ליווי פרטני של בוגרי התכנית.


נושאי תכנית המוגנות כוללים: תפקיד הרב בחשד לפגיעה מינית ; דינמיקה של פגיעה מינית בילד ; דינמיקה של פגיעה מינית במשפחה; דינמיקה של פגיעה מינית בקהילה ; מניעה ומוגנות קהילתית ; הצגת מודל עבודה קיבוצי ותפקיד הוועדה.


הכשרת ועדות המוגנות

בשלב הראשון נערך גיוס האנשים, ולאחר מכן הם עוברים הכשרה. עם סיום ההכשרה חברי הוועדה חוזרים לעבודתם בקהילה, ולאחר זמן מה נערכים מפגשים נוספים שבהם הם מקבלים ליווי ויכולים להתייעץ עם מומחה. התכנים הנלמדים מיועדים כולם להכשיר את המשתתפים בידע שישמש אותם כיצד לנהוג בחשד לפגיעה או בפגיעה שהתגלתה.


ועדת המוגנות שואבת את כוחה ממעמדה המוסרי-חברתי בקהילה, במקום שבו קצרה ידו של החוק, או לחלופין מנגישה את הצעדים החוקיים ומלווה את הנפגע בהליך החוקי-טיפולי. מאחר שחברי הוועדה הם מתנדבים, הכשרה זו באה להנגיש להם את הידע הנוגע להם ולהכינם לתפקידם.


 התכנית היא ארוכת טווח, החלה ב-2015 ותימשך גם ב-2017. משתתפים בתוכנית כ-180 חברי ועדות ביישובים ובמועצות. בנוסף, כ-1000 משתלמים  בימי העיון לחברי ועדות ואנשי מקצוע.


 

 

להלן קישור לתכניות שהתקיימו עד כה:   

 

יום עיון מסכם למיזם למניעת התעללות- קדומים


הכשרת ועדת מוגנות יישובי מועצה אזורית נחל שורק, גני טל


ערב עיון לוועדות מוגנות, מועצה אזורית נחל שורק


הכשרת צוותי מוגנות ליישובי מועצה אזורית גוש עציון


מפגשי הדרכה וליווי של בוגרי ההכשרה למוגנות- גוש עציון


תכנית לשיפור המוגנות ביישובי השומרון וחבל בנימין


עבור לתוכן העמוד