תכנית למידה למלווי הסעות של תלמידים בחינוך המיוחד

בשיתוף: עיריית חולון ו"החברה למוסדות חינוך בחולון".
פברואר-נובמבר 2016

במטרה להגביר את מוגנותם של תלמידים עם מוגבלות ולהפחית את מעשי האלימות נגדם, נדרשות תכניות מניעה מערכתיות שיעלו את המודעות לתופעה של אלימות כלפי אוכלוסייה זו, יעלו את פעולות האיתור והדיווח ויקנו כלים להתערבות בזמן האירועים. מאחר שהסעות הן נדבך חשוב בחיי היום-יום של תלמידים עם מוגבלות, ובהן לעתים הם נחשפים לפגיעות, למלוויהם יש תפקיד חשוב במניעה.


מטרת תכנית הלמידה הייחודית הייתה להקנות למלווים מעמד של "מנהל ההסעה" באופן שיאפשר להם להתמודד עם מצבים מאתגרים במהלך ההסעה, ויגביר את יכולתם לפעול למען צמצום מצבי הפגיעה והאלימות.

 

במסגרת התכנית נערכו 16 נפגשים והשתתפו בהם 20 מלווי הסעות לילדים עם מוגבלות מעיריית חולון.


נושאי תכנית הלמידה כללו: להיות מבוגר משמעותי; אנשים עם מוגבלות – עיבוד עמדות; חסמים במפגש עם אנשים עם מוגבלות; היכרות עם המאפיינים המרכזיים בעולם הלקויות ההתפתחותיות (אוטיזם, שיקום, מוגבלות שכלית התפתחותית); היכרות עם המאפיינים המרכזיים בעולם הלקויות החושיות, הפרעות התנהגות, נכויות פיזיות; "שיחה מיוחדת" – מאפייני שיח עם אנשים עם מוגבלות; מקום המלווה בקשר עם הנהג, עם ההורים ועם צוות בית הספר; מאפייני תקשורת עם ההורים ועם צוות בית הספר; פרטיות, מרחב אישי ומרחקים חברתיים; תפקיד המלווה ביחס לתלמידים שהוא מלווה; אתגרים בהעסקת ילדים במהלך ההסעה; מאגר פעילויות שאפשר להשתמש בהן במהלך ההסעה.

ועוד.

 

 מרשמי המשתתפים

תכנית הלמידה עוזרת לי מאוד בעבודה.

 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד