"בית המדרש דינה" – סדנה חדשנית בראי הפסיכולוגיה היהודית לנשות טיפול העוסקות בנפגעי התעללות

בשיתוף: "מרכז הרצוג עין צורים"
התחלה של מחזור שלישי של התכנית - 8 בינואר 2018
ההרשמה בעיצומה!

בינואר 2018 יחל מחזור שלישי של התכנית, פרטים נוספים ראו למטה
 
תכנית לימוד ייחודית זו היא פרי שותפות בין "מרכז יעקב הרצוג", מרכז הסיוע, רעננה ומכון חרוב למען יצירת תכנית שמטרתה העצמה והענקת כלים נוספים לאנשי מקצוע בתחום הטיפול.

דינה בת יעקב ולאה היא קורבן האונס הראשון הנזכר במקרא, ושתיקתה משמשת לנו מודל מרכזי לעבודת התיקון והטיפול. "בית מדרש דינה" משתמש בכלי לימודי יהודי עתיק, המשמש במה להתמודדות מורכבת ומעמיקה עם פגיעה מינית ואלימות, ניתוק חברתי ומשפחתי וחוויות של קרבנות ואובדן שליטה, וזאת מתוך שימוש בשיטות טיפול עכשוויות. נערך דיון מקצועי בנושאים ובתכנים קשים מנקודת מבט אחרת, דרך הבנה ושאיבת כוחות מהתרבות היהודית.

כמו שיטות הטיפול הביבליותרפי, גם בית המדרש דינה עוסק בסיפורים העתיקים של התרבות היהודית מתוך כוונה להבין את סיפורן של המטופלות המושתקות. בית מדרש כזה יכול להעניק לנשות המקצוע העצמה אישית, לצד ידע וכלים נוספים, לעבודה עם המטופלות שלהן.

התכנית בנויה כסדנה וכבית מדרש ומבקשת לשלב בין שני עולמות הידע, דהיינו לעסוק בסוגיות המעסיקות אנשי טיפול, בצד התוכני ובצד הרגשי, דרך מקורות הלימוד היהודיים. מהמשתתפות לא נדרשת היכרות מוקדמת עם מקורות יהודיים כתנאי לקבלה לתכנית. בתכנית השתתפו נשות מקצוע ותיקות מתחומי הפסיכולוגיה, הרפואה, העבודה הסוציאלית, מקצועות הטיפול ההשלכתי וייעוץ חינוכי, העוסקות בטיפול בילדים ומבוגרים, נפגעי התעללות והזנחה, או בפוגעים, מכל הגילים ומכל המגזרים.

אופי הלמידה: הלימוד נעשה בדרך סדנאית, מתוך שיתוף המשתתפות ולא באופן פרונטלי. בבית המדרש נלמדות סוגיות ממקורות יהודיים בשילוב ידע מתקדם וחדיש מעולם הטיפול מצד אחד, ועיבוד רגשי בכלים של סדנה מצד אחר. שילוב שני עולמות אלה משמש תשתית להעצמה רגשית ומקצועית למשתלמות.

בנושאים הנלמדים בתכנית: מיניות לגיטימית; פגיעה מינית על ידי בעל סמכות; מה מספרים לנו מקורותינו על מה שהתרחש בארמון המלך דוד? למה קשה כל כך לנפגעות ולנפגעים להתמודד עם פגיעת בעל סמכות? שתיקת הנפגעת והשתקה סביבתית; לספר מחדש את הסיפור – לתת קול לנפגעת (דינה) כחלק מהתיקון ושאיבת מקורות הכוח; איך, ואם אפשר בכלל, לצאת מזה? סיפורה של שורדת; האם הכרחי לסלוח על מנת לשרוד ולהשתקם? ועוד.

במסגרת מחזור שני של התכנית, נערכו 12 מפגשים של ארבע שעות אקדמיות כל אחד והשתתפו בהן 14 נשות מקצוע ותיקות העוסקות בטיפול בילדים ומבוגרים נפגעי התעללות והזנחה או פוגעים מכל הגילים והמגזרים.

מרשמי המשתתפות
התכנית הזאת כל כך יוצאת דופן. השילוב בין שני העולמות מלמד ומעשיר וגורם לי להיות מטפלת טובה יותר. השיח עם נשות מקצוע כמוני עוזר ומעצים.
 
 
ב-8 בינואר 2018 יחל מחזור שלישי של התכנית 
 
התוכנית תתקיים ב"קמפוס חרוב לילדים" בירושלים. ימי שני 16:30-19:45 אחת לשבועיים
 
מפגש ראשון בכא' טבת תשע"ח; 8 בינואר 2018, בתכנית 12 מפגשים
 
מספר משתתפות מוגבל ל - 15 
 
הקבלה לתוכנית מותנית בריאיון קבלה 
 
דמי השתתפות: 800 ש"ח
 
לפרטים, להרשמה ולתיאום ריאיון קבלה 08-8608331  office@merkazherzog.org.il
 
פרטים נוספים תוכלו למצוא גם באתר האינטרנט של מרכז יעקב הרצוג
 
להורדת הזמנה ראו קובץ מצורף להלן: 
 
           

עבור לתוכן העמוד