טיפול המבוסס על עקרונות טראומה לילדים ולמשפחות במצבי טראומה ומשבר

אירועים טראומטיים כוללים חשיפה לאלימות או לחוויות אלימות קשות, התעללות בילדים, מחלה קשה או מוות פתאומי של בן משפחה, סכסוכי גירושין, דחייה, אובדן או נטישה של דמות משמעותית, ועוד. משפחות רבות סובלות מטראומה מתמשכת.
טיפול מוכוון טראומה מניח כי הבנת ההשפעה של טראומה על ילדים, על הורים ועל הקשר ביניהם ומתן כלים לטיפול בקשיים המתעוררים כתוצאה מחשיפה לאירועים טראומטיים, חשובים ומועילים לכל ארגון המטפל בהורים ובילדים. ארגונים אלה כוללים מחלקות לשירותים חברתיים, מרכזי הורים וילדים, מכונים להתפתחות הילד, אומנה ופנימיות לילדים שהוצאו מביתם, ועוד.


הטראומה משפיעה באופן דרמטי על ילדים ומשפחות, אבל קשה לדבר עליה. גם הורים וגם אנשי מקצוע נוטים למזער את השפעת הטראומה על ילדים, ואפילו אנשי מקצוע מתקשים למצוא את הדרכים לדבר עליה.
מכון חרוב מביא טיפול מבוסס עקרונות טיפול בטראומה למחלקות רווחה, למרכזים לטיפול ברשויות, למכונים להתפתחות הילד, למסגרות חוץ-ביתיות, למרכזי הורים וילדים ולכל מקום העובד עם ילדים קטנים שעברו אירועים טראומטיים. מטרת ההכשרה היא לעזור למטפלים לדבר עם הורים, אך בעיקר עם ילדים, על אירועים קשים שקרו במשפחה, כדי שהילדים יוכלו לעבד חוויות אלה עם המשפחה.

 

בשנת 2016 המשיך מכון חרוב לתת הכשרות בנושא טיפול מבוסס עקרונות של טראומה לארגונים שהביעו בהן עניין. ההכשרות ניתנו לאנשי מקצוע בשירות הפסיכולוגי-חינוכי, במכונים להתפתחות הילד, במחלקות לשירותים חברתיים הוד השרון, מודיעין עילית וחדרה וכן במסגרות חוץ-ביתיות.

 

נושאי ההכשרות כוללים: הגדרה של טראומה והשפעותיה על ילדים ומשפחות; השפעת טראומה על ההורות; שפת הדיבור על אירועים קשים עם ילדים; המפגש הטיפולי עם המשפחות; בין ילדים להורים, סימולציה עם שחקנים ממסר (המרכז הארצי לסימולציה רפואית), הדיבור על טראומה והשפעתו על העובדים הסוציאליים.

במסגרת ההכשרות נערכו 8-5 מפגשים בכל קבוצה והשתתפו בהם כ-150 אנשי מקצוע.

 ההכשרות שנערכו בנושא ב2016-2017:

עבור לתוכן העמוד