הכשרות לאחיות טיפת חלב

מאז ומעולם הייתה האחות הדמות הטיפולית הקרובה ביותר למטופל, הרואה אותו בשלבים של חולי וריפוי ונמצאת אתו באינטראקציות אינטימיות שונות. תפקידה של האחות כולל בחובו מיומנויות אומדן רבות ויכולת מקצועית לאבחן מצבי סיכון שונים שהמטופל נמצא בהם. אחיות טיפת חלב פוגשות את התינוק ואת משפחתו בשלב ראשוני, ולעתים הן נשות המקצוע היחידות הפוגשות את הילד ואת משפחתו בשנותיו הראשונות. זיהוי, איתור ודיווח על ילדים נפגעי התעללות הם אפוא נושאים בעלי חשיבות מכרעת. לאחות יש אפוא תפקיד חשוב באיתור ובטיפול של ילדים נפגעי התעללות והזנחה. מיומנויות נדרשות אלה מושפעות בראש ובראשונה מידע, ממודעות, מניסיון מקצועי, מניסיון אישי, מתרבות ומחסמים אישיים של כל אחות ואחות.


למרות כל הנאמר לעיל, ולמרות עבודת האחיות במרכזים טיפוליים רבים, שם הן נפגשות עם ילדים נפגעי התעללות והזנחה, עדיין, לצערנו, יש מחסור גדול בידע של האחיות בתחום. בשל כך האחיות ממעטות לאתר ולדווח על ילדים נפגעים. למשל, הנתונים מלמדים שרק כ-8% מכלל הדיווחים לעו"ס לחוק הנוער הגיעו ממערכת הבריאות.

 

נושאי ההשתלמות: הִתקשרות (attachment) התעללות גופנית, התעללות מינית, התעללות נפשית והזנחה והשפעותיהן הקליניות והרגשיות; תסמונת מינכהאוזן; ילדים עם מוגבלויות; היבטים מעשיים בעבודת האחות; מניעת טראומה בגיל הרך; "חוק נוער טיפול והשגחה" וחובת דיווח; נוהלי משרד הבריאות וחסמים בדיווח; שיתוף פעולה בין-מקצועי, קמפוס חרוב לילדים; איך מדברים עם ילדים; טראומה משנית; התעללות רגשית.
האחיות משתתפות בתכנית יומית ב"מרכז הארצי לסימולציה רפואית" (מסר).

 

הכשרות שנערכו ב-2016 ו2017:

קורס הכשרה לאחיות טיפת חלב קופת חולים כללית

תכנית למידה לאחיות טיפת חלב בירושלים בנושא התעללות והזנחה בילדים בשיתוף עיריית ירושלים, מרץ–יוני 2016

תכנית דו-יומית לאחיות טיפת חלב במזרח ירושלים, בשיתוף עיריית ירושלים,  מרץ–אפריל 2016 
קורס על-בסיסי לאחיות לבריאות הציבור במסר, בבית הספר לסיעוד ע"ש וולפסון בשיתוף מסר, 19 בדצמבר 2016
 PURPLE (פרויקט ההסברה למניעת טלטול תינוקות), בשיתוף עיריית ירושלים, תכנית שנתית

 

נערכו 2-6 מפגשים לכל הכשרה והשתתפו בהן  180 אחיות טיפות חלב ממערב ירושלים וממזרח ירושלים ו30 אחיות לבריאות הציבור המשתלמות בבית הספר לסיעוד.


מרשמי המשתתפים:
• תכנית מדהימה, הובאו טובי המרצים, הארגון היה יוצא מן הכלל, הנושאים היו חשובים ומרתקים. היום במסר עשה לי סוויץ' בראש.
• היה ממש מצוין, ההרצאות היו ברמה גבוהה מאוד, המרצה גם הקשיבה בסבלנות וענתה על כל השאלות שהפנו אליה האחיות, היינו רוצים להזמין אותה שוב לדבר על איך מדריכים את האימהות לדבר עם הבנות שלהן על טראומה.
• בעבודה שלי יש מצבים שבהם לא ידעתי להגיד לאימא מה לעשות, וכאן קיבלתי תשובה לשאלות, למשל בקשר לבכי של תינוק, איך להרגיע, ועוד. היום הזה היה מדהים, הרגשתי טוב, הוא הוסיף לי ידע בנושא של לאן להפנות את המשפחות, איך לעזור לאימהות ואיך להדריך אותן. יש לנו כעת כתובת לאן להפנות.
• קורס מעולה, ההרצאות מעולות ומעבר לציפיות שלנו. נושאים חשובים מאוד.

עבור לתוכן העמוד