השתלמות בסוגיות נבחרות בעבודה עם ילדים בסיכון

בשיתוף: אגף הרווחה, עיריית הרצליה
ספטמבר–דצמבר 2016
משפחות המגיעות לטיפול אגף הרווחה מתמודדות בדרך כלל עם מציאות חיים מורכבת וסובלות מאירועי דחק ומצוקה, כמו למשל חשיפה לאלימות ולהתעללות, מחלות, מוות פתאומי של בן משפחה, סכסוכי גירושין, דחייה, אובדן או נטישה של דמות משמעותית.

העובדים הסוציאלים, במחלקות לשירותים חברתיים, פוגשים במשפחות המתמודדות עם ריבוי של בעיות וצרכים ונאלצים לתת מענה לכלל הצרכים, וזאת תוך כדי עבודה בעומס רב. עובדים רבים מציינים כי הם מרגישים שאין בידם די כלים ומשאבים להתערבות ישירה. פעולת ההתערבות של העובד הסוציאלי, הנעשית עם המשפחות, ובעיקר עם הילדים הגדלים במשפחות אלה, דורשת הבנה של השפעות דחק ומצוקה על משפחות וילדים ויישום של כלים מתאימים להתמודדות עם מצבי סיכון וסכנה של הילדים.

נערכו 8 מפגשים במסגרת ההשתלמות והשתתפו בה כ-25 עובדים סוציאלים (למשפחה, לשיקום ולחוק נוער). במסגרתה נחשפו העובדים הסוציאליים לסוגיות מרכזיות בעבודה עם ילדים בסיכון ועם משפחותיהם ומטרתה הייתה לסייע לעובדים בהתמודדותם היום-יומית.

נושאי ההשתלמות: ילדים במצבי הזנחה; משפחות מְסַכנות רב-דוריות: על התופעה ואיך נוכל לעצור את ההעברה הבין-דורית; גישות לעבודה עם הורים; מיומנויות שיח והתערבות עם הורים; גישות לעבודה עם ילדים במצבי דחק ומצוקה; שפת הדיבור עם ילדים; גישות לעבודה עם מתבגרים: איך נתמודד עם התנגדות ותוקפנות; מיומנויות שיח והתערבות עם מתבגרים, סדנה בהשתתפות שחקני מסר (המרכז הארצי לסימולציה רפואית); ילדים עם מוגבלויות בסיכון להתעללות ולהזנחה; איתור וזיהוי ילדים עם מוגבלויות שנפגעו ועוד.

עבור לתוכן העמוד