ערן מלקמן

ד"ר ערן מלקמן הוא עובד סוציאלי קליני, בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר ראשון, תואר שני, ודוקטורט בעבודה סוציאלית, מביה"ס לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת בר-אילן. עבודתו בעשור האחרון, הן בשדה והן באקדמיה, התמקדה בילדים, בני נוער ובוגרים צעירים בסיכון גבוה אשר נחשפו להתעללות, הזנחה, ומצוקות אחרות במהלך התבגרותם, ובפרט בצעירים במסגרות חוץ ביתיות.

 
כעובד סוציאלי עבד ערן כמטפל פרטני וקבוצתי עם בני נוער בסיכון, ביחידה לרווחת הנער והנערה בבת ים, ומאוחר יותר בכפר הנוער קרית יערים, שם גם ניהל את הצוות הטיפולי במשך מספר שנים. בשנים האחרונות, עבודתו המחקרית בחנה את ההתפתחות של חוסן וסיכון בקרב צעירים אשר נחשפו למצוקה מוקדמת במטרה למצוא דרכים לשפר את סיכוייהם לשגשג ולהצליח. באופן ספציפי עבודת התזה שלו עסקה בגורמי סיכון והגנה להתנהגויות בעייתיות בקרב חניכים בפנימיות טיפוליות.

 

עבודת הדוקטורט שלו בחנה את הרשתות החברתיות של בגורי השמה חוץ ביתית, ועמדה על האופן בו התמיכה שאלו מספקות מתערבת ומשפיעה על הקשר בין מצוקה מוקדמת לתפקוד ורווחה נפשית בבגרות צעירה. לצד עבודה זו ריכז ערן את קבוצת המחקר בנושא ילדים וצעירים בסיכון באוניברסיטת בר-אילן, פרסם מספר מאמרים בנושא, ושימש כעמית הוראה בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת ת"א. בשנה האחרונה, כפוסט דוקטורנט בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה, ערך מספר מחקרים אשר התמקדו בהערכת מהימנות של עדויות ילדים שעברו התעללות.


את מחקר הפוסט דוקטורט שלו כמלגאי חרוב, יערוך ערן במכון ריס, לחקר טיפול חוץ ביתי וחינוך באוניברסיטת אוקספורד תחת הנחייתה של פרופ' ג'ודי סבה. מחקר זה יעקוב אחר שנתון שלם של ילדים בגילאי 5 עד 11 שעברו התעללות ו/או הזנחה ואשר הושמו במסגרות חוץ ביתיות באנגליה. זאת במטרה לבחון צירים התפתחותיים של קשיים רגשיים-התנהגותיים ושל תפקוד לימודי על פני שלוש נקודות זמן במהלך הילדות האמצעית, כמו גם גורמים ברמת הילד, המשפחה וסביבת הטיפול, העשויים למתן צירים התפתחותיים אלו. בנוסף יבחן המחקר מודל סיבתי המשרטט את הקשרים בין קשיים רגשיים לבין תפקוד לימודי לאורך זמן.

עבור לתוכן העמוד