דפנה גרוס-מנוס

לד"ר דפנה גרוס-מנוס תואר ראשון בעבודה סוציאלית בהתמחות קהילתית מהאוניברסיטה העברית בירושלים, וכן תואר שני בניהול מלכ"רים ותואר דוקטור בעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך הדוקטורט זכתה במלגת נשיא האוניברסיטה העברית וכן במלגת איינשטיין קיי.


מחקריה מתמקדים במדידה של עוני, הדרה חברתית ומחסור בקרב ילדים, תוך התייחסות להיבטים של איכות חיים, תוך התמקדות הן בישראל והן בהשוואה בינלאומית. בעבודת הדוקטורט שלה פיתחה שני מדדים אלטרנטיביים למדד קו העוני, המשקפים מצוקה על רקע חומרי, ובדקה את הקשר בינם לבין מדדי רווחה סובייקטיבית של ילדים בני 12 בישראל.
דפנה משמשת כעורכת משנה של כתב העת Child Indicators Research Journal. בשנים האחרונות עבדה כעוזרת מחקר באוניברסיטה העברית. שימשה כעורכת המשנה של  הספר Child Well-being Handbook, ספר המונה חמישה כרכים ומקיף את נושא רוווחת הילד ממגוון רחב של זויות. כמו כן, שימשה כעורכת של הרבעון של האגודה הבינלאומית לאינדיקטורים של ילדים (ISCI).


כמלגאית בתר-דוקטורט של מכון חרוב באוניברסיטת CASE תחת הנחייתה של פרופ' ג'יל קורבין, תעסוק בשני מחקרים מרכזיים. מחקר אחד אותו תפתח דפנה באופן עצמאי יתמקד במדידה של הזנחה מנקודת המבט של ילדים, באמצעות סדרת קבוצות מיקוד. המחקר השני יבחן את הקשר בין מאפיינים כלכליים וחברתיים של שכונות (רמה סוציו-כלכלית, רמות הדרה ולכידות חברתית) לשיעורי התעללות בילדים. המחקר יתבסס על נתונים כמותיים ואיכותניים שנאספו על ידי קבוצת המחקר של פרופ' קורבין בעשרים שכונות בקליבלנד בשתי נקודות זמן, בהפרש של עשרים שנה.

עבור לתוכן העמוד